…
…
…
…
…
…
…
…
25 Kasım 2019, Pazartesi Sakarya, Türkiye

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

ŞÖNİM) Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Yadigar Ekerbiçer Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Adapazarı ve Sapanca Sosyal Gelişim Merkezi konferans salonlarında düzenlenen ‘Şiddetle Mücadelede Neredeyiz’ konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Semih Bayraktar’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, Kadın Hizmetlerinden Sorumlu İl Müdür Yardımcı Yasemin Turan, bu alanda görevli çalışanlar ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

ŞÖNİM Müdürü Yadigâr Ekerbiçer, “Şiddet, kişinin sadece fiziksel olarak zarar görmesi değildir. Cinsel, psikolojik, ekonomik yönden zarar görmesi acı çektirilmesi, tehdit edilmesi baskı görmesidir. Özgürlüğünün keyfi olarak kısıtlanmasını içeren toplumsal ve kamusal hatta özel alanda dahi gösterilen zarar verme eylemidir. Ülkemizde bir şiddet döngüsü var her yıl milyonlarca insan öldürülüyor. Burada kadın, çocuk, erkek ayrımı olmaksızın bu cinayetler işleniyor. Şiddete yönelik gerçekleşen, cinayetlerin engellenmesi için il eylem planı kapsamında Kadın Danışma Merkezleri ve alt teknik çalışma grupları kurularak çok yönlü bir faaliyet alanı göstermekteyiz. Şiddete maruz kalanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik barınma, psikolojik destek gibi çeşitli alanlarda mağduriyete uğrayanlara yardım elini uzatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

ŞÖNİM Müdürü Yadigâr Ekerbiçer konuşmasında “Şiddete maruz kalanların düşük benlik saygısı, kendine güvensizlik, aşırı pasif, iletişim ve uyum sorunları, akademik yönden başarısızlık, anti-sosyal davranışların sergilenmesi, bazı durumlarda saldırgan davranış gösterilmesi, iletişim kurmakta zorlanılması, göz temasından kaçınma, en sonunda ise suça yönelme ve intihar girişimleri yer almaktadır. Biz bu tür durumların yaşanmaması için mücadele ediyoruz. Şiddete maruz kalanlara her türlü destek ve yardımı sağlamak için gayret gösteriyoruz” ifadelerine de yer verdi.