…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
03 Aralık 2019, Salı İlkadım, Samsun - Türkiye

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Samsun’da kutlandı


3 Aralık Dünya Engelliler Günü Samsun'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Farkındalık yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, yemek programı, sportif aktiviteleri ve müzik dinletileri ile gün boyu devam etti

Samsun'da 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak Samsun Valisi Osman Kaymak, İl Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı ve beraberindeki protokol üyeleri Samsun Engelli Kadınlar Derneği'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada dernek üyeleriyle sohbet edip yapılan faaliyetler hakkında bilgi alan Vali Osman Kaymak, sonrasında dernekteki dokuma tezgahlarını inceleyerek buradaki ziyaretini sonlandırdı.

 

FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ziyaret sonrası Vali kaymak ve beraberindeki protokol üyeleri engelli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılan farkındalık yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşte Engelliler Günü'nün önemine dair açıklamalarda bulunan Vali Kaymak şunları söyledi: “Engelliler Günü'nde onlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek adına bu yürüyüşe katıldık. Engellilik kimsenin istediği bir durum değildir ancak bir sonuçtur o yönüyle bizlerin onlarla dayanışma içerisinde olması ve onların hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar içinde bulunmamız gerek. Asıl engel insanların kafasında olan engeldir. Bütün görevlileri engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar hizmetler yapmaya davet ediyorum.”

Yürüyüşte Topçu Albay Recep Ali Üstün ile önlerindeki engelli bireyin tekerlekli sandalyesini iten Vali Kaymak daha sonra düzenlenecek diğer programlara katılmak üzere yürüyüşten ayrıldı. Farkındalık yürüyüşü Atatürk Parkı'nda bulunan Atatürk Anıtı'nda sonlanarak yapılan çelenk sunumu ile devam etti.

Atatürk Anıtı'nda yapılan törende Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Samsun Bedensel Engelliler Spor Kulübü (BESK), Anadolu Ortopedik engelliler Derneği Samsun Şubesi, Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Samsun Şubesi, Medicalpark Samsun Engelli Gücü Gençlik ve Spor Kulübü ve Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi temsilcileri anıta çelenk sunumu gerçekleştirdi.

Çelenk koyma töreni sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törene katılan sivil toplum kuruluşları adına Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu bir konuşma yaptı.

Hakyemezoğlu yaptığı konuşmada, “Samsunumuzda engelliler için yapılması gerekenler yapılıyor ancak yeterli değil. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda Samsun'un engelliler için daha yaşanabilir bir şehir olmasını istiyoruz. Toplu taşımanın, mimari engellerde ve yeni yapılan binalarda iskan aşamasında engelliler adına uygun olup olmadığının dikkate alınması gereklidir” diye konuştu.

 

"9650 ENGELLİ VATANDAŞIMIZA EVDE BAKIM HİZMETİ VERİYORUZ"

Hakyemezoğlu'nun konuşmasının ardından sözü alan Tekin Balcı ise “Her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde olduğu gibi güne yakışır bir program gerçekleştirdik. Bakanlığımızın hizmetleri her yıl giderek artmakta. Hizmetlerimizin daha yeterli hale gelmesi için tüm engellilerimizin insanoğluna yaraşır bir hayat sürmesine yardımcı olmak için hayatın her alanına katılmaları katkı vermelerini sağlamak için elimizden geldiğince onlara destek vermeye devam ediyoruz. İlimizde 9650 engelli vatandaşımıza evde bakım hizmeti veriyoruz. Evde bakılması mümkün olmayan engellilerimizi yatılı kurum bakımına alıyoruz. Samsun genelinde 2 tanesi resmi olmak üzere toplamda 9 bakım merkezinde ortalama 700 engellimize 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz” dedi. Tekin Balcı'nın konuşması sonrasında tören sona erdi.

 

ENGELLİLER VE SAMSUN PROTOKOLÜ YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

'3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nda  yemek programı düzenlendi. 

Yemeğe, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ahmet Muştu, kamu kuruluşlarının temsilcileri, Engelli Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve üyeleri, resmi ve özel bakım merkezlerinde kalan engelliler katıldı.

 3 Aralık Dünya Engeliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehrin belirli noktalarına ‘Engelli Araç Şarj İstasyonu’ yapacaklarının müjdesini verdi. Herkesin engelli adayı olduğuna dikkat çeken Demir, ‘Engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışacağız’ dedi.

Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş yemekte yaptığı konuşmada, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle her yıl bir takım etkinlikler yapılmakta. Bizim amacımız engelliler gününü kutlamak değil, bugün nedeniyle farkındalığı ve farkındalık düzeyini artıraraktır, bir birimizi görmektir. Çünkü hepinizi bir arada görmek bizlere her zaman büyük mutluluk vermektedir. Biz engellilerimizin insan hayatına yakışan bir hayat sürmeleri, istihdama ve paylaşıma katılmaları, her sağlam insan gibi engellerin ortadan kaldırılması amacı ile üzerimizde var olan görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimizin her zaman hizmetindeyiz. Bu günün bütün engelli kardeşlerimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

 

SPORTİF FAALİYETLER ve KONSERLER DÜZENLENDİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda Sivil Toplum Kuruluşları tarafından futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, golbol müsabakaları düzenlendi. Engellilerle birlikte sportif faaliyetlerde bulunan İl Müdürümüz Tekin Balcı, daha sonra Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi tarafından hazırlanan Konsere katıldı.