…
…
…
…
…
…
…
08 Mart 2020, Pazar İlkadım, Samsun- Türkiye

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunuldu


Samsun Valiliği öncülüğünde, Samsun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve diğer çok sayıda kurum ve kuruluşun bir arada yürüttüğü bu yıl ki 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü etkinlik programı, Atatürk Anıtına Çelenk Koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi.

Törende konuşan Samsun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, “Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, hoşgörüyü ve duyarlılığı temsil eden kadınlar, huzurlu, sağlıklı ve çağdaş bir toplumun temel taşlarıdır. Kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta hak ettikleri konuma yükselmeleri ve geleceğe güvenle bakmaları ise; yetiştirdikleri nesillerin mutluluğunun ve başarılarının en temel şartıdır. Kadın hak ve özgürlüklerindeki ilerlemeler, kadınlarımızı toplumsal yaşamda hak ettikleri konuma taşımaya devam etmekte olup, bu mücadele, demokrasinin ve insan haklarının gelişmesine de büyük katkıda bulunmaktadır.” diye konuştu.

Birlemiş Milletler tarafından tüm dünya kadınlarına armağan edilen 8 Martın, ülkemizde de en önemli özgürlüklerden biri olan ‘Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’ hakkının kadınlara tanınmasının 86’ıncı yıldönümü olduğunu ifade eden İl Müdürü Balcı, “Kadınlarımızın siyasi alan başta olmak üzere, sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, kısacası toplumsal yaşamın tüm alanlarında erkeklerle eşit haklara sahip olması ve bu hakların pozitif ayrımcılıkla zenginleştirilmesi de kadınlarımıza verdiğimiz değerin bir diğer ifadesidir.

Kadınlara karşı her türlü şiddetin, töre ve namus cinayetlerinin, taciz ve istismarın ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların, “kadına yönelik şiddete sıfır tolerans” ilkesiyle sürdürüldüğünü ifade eden Balcı, “Bu özel günde, kadınların toplumun her alanına tam ve eşit imkânlarla katılımları idealine olan inancımı vurguluyor, bu vesileyle Dünya Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Samsun Şubesi Başkanı Filiz Öztopal, “8 Mart kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, karar mekanizmalarında yer alması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin, yaşamın her alanındaki kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez daha dile getirildiği gündür” dedi. 

Kadınların yüzyıllardır şiddetin her türlüsünü, yoksulluğu, işsizliği, güvensizliği, savaşı, ırkçılığı, cinsiyet ayrımcılığını en yoğun ve en ağır biçimde yaşadıklarını belirten Öztopal, “Yaşanan tüm bu sorunların önüne geçilmesi, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ve sıfır tolerans söylemli bütüncül bir yaklaşımla mümkün olacaktır. Toplumun yarısını temsil eden kadınlar olarak eşitlik sağlanmadığı sürece toplumda adaletten bahsetmenin mümkün olmayacağının bilincindeyiz. Barışın, huzurun ve refahın toplumda kadını güçlendirmeden mümkün olmayacağını düşünüyoruz. Güçlendirmek için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyor ve yapılmasını da bekliyoruz. Bu haklı eşitlik davasında her kadının yanında omuz omuza yürümeye hazır olduğumuzu saygıyla kamuoyuna bildiririz. Devam ettiğimiz mücadelede bu farkındalık uğruna çabalayan kadınlar olarak, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarız.” dedi.

Samsun’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programları anma töreni, sergi, panel ve gala yemeği ile gün boyu devam edecek.