…
13 Şubat 2020, Perşembe Türkiye

Şehitlerimizin İsimleri Her Daim Bizimle Yaşıyor


Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü olarak, ülkemizin ve milletimizin birliğini, güvenliğini ve bağımsızlığını korumak için canlarını feda eden kahraman şehitlerimizin isimlerinin her daim yaşatılmasını, onlara olan vefa borcumuzun bir parçası olarak görüyor ve önemsiyoruz.

2016/29 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile şehit isimlerinin verilmesi işlemlerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile koordinasyon sağlanarak yapılacağı hüküm altına alındı. Söz konusu Genelgeye dayanarak Bakanlığımızca vatanımız için kanları toprağa karışmış kahraman şehitlerimizin isimlerini yaşatmak amacıyla meydan, bulvar, cadde, sokak, okul, havalimanı, park, askeri birlik, karakol ve benzeri yerlere şehitlerimizin isimlerini veriyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Şehit İsimlerinin Verilmesi İşlemleri” çalışmaları neticesinde, belirlenen esaslar ile birlikte  Ocak 2020’de illerimizden gelen 116 isimlendirme talebi de sonuçlandırılmıştır.

Genel Müdürlük olarak şehitlerimizin isimlerini kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalara, cadde, sokak, park vb. alanlara verilmesini sağlayarak bu güne kadar 1.717 şehidimizin isimlerinin verilmesi sağlanmış olup 2020 yılında da şehitlerimizin ismini yaşatmaya devam edeceğiz.