…
20 Mayıs 2015, Çarşamba

Türkiye’den Bosna Hersek’e Gönül Köprüsü!


            Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığınca, Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki ilişkileri artırmak, ortak tarihi ve kültürü vurgulamak amacıyla 15-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında ‘‘Türkiye’den Bosna Hersek’e Gönül Köprüsü’’ projesi kapsamında, Türkiye'den gelen 21 şehit yakını Bosna'daki şehit yakınlarıyla buluştu.
           Projenin ilk ayağında şehit anneleri, eşleri, babaları ve çocuklarından oluşan 21 kişi onuruna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sakarya'nın Erenler ilçesinde yemek verildi. 
Etkinliğe, Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek'in yanı sıra Vali Hüseyin Avni Coş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin ÇELİK, müsteşar yardımcısı Ebubekir ŞAHİN, İl Protokolü ile şehit aileleri katıldı. 
          Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkileri artırmak, ortak tarihi vurgulamak ve kültürel köprüler kurabilmek amacıyla başlatılan proje ile yıllar önce göç ettikleri Türkiye'de yaşayan Boşnak kökenli şehit anneleri, eşleri, babaları ve çocuklarından oluşan 21 kişi, Bosna Hersek'teki şehit aileleriyle bir araya gelmek üzere Sakarya’ dan Bosna Hersek’ e hareket etti.
           Projenin Bosna Hersek ayağında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, Türkiye ve Bosna'da aynı acıları yaşayan aileleri bir araya getirmek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini anlattı.           "Aynı dili konuşmuyoruz fakat gönülden gönüle bir yol olduğuna inanan insanlarız" diyen Çelik, şöyle devam etti:"Kalpten kalbe bir iletişimin, paylaşımın yaşanacağını düşünüyoruz. İnşallah bu kalbi birlikteliklerimiz devam edecektir. Bakanlık olarak Türkiye'deki gazi ve şehit ailelerinin her türlü ihtiyaçlarını gidermek, gönüllerini hoş etmek için uygulamalar ve politikalar içinde olsak da bu Türkiye dışındaki Müslüman şehitleri kapsam dışında tuttuğumuz anlamına gelmez. Bu gönül birliği için daima Bakanlık olarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak varız, bu böyle devam edecektir."-"Hepsinin yüreğinde kardeş, anne, baba acısı var"
Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanı Gamze Ayrım ise şehit yakınlarının Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret ettiklerini söyledi.
Bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri projenin devamını getirmeyi istediklerini belirten Ayrım, "Aileler çok mutlular çünkü aynı acıyı yaşayan insanlar aynı acıyı yaşayanların dilinden daha iyi anlıyorlar. Hepsinin yüreğinde kardeş, anne, baba acısı var. Bu geziyi gerçekleştirirken çok duygulu anlar yaşadık" dedi.
Şehit yakınları da proje kapsamında hatırlanmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.