…
28 Ocak 2019, Pazartesi Ankara, Türkiye

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” Temalı Fotoğraf Yarışması Düzenliyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK;  “#GüçlüAileGüçlüToplum” etiketiyle sosyal medyadan duyurduğu “Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” temalı fotoğraf yarışmasını, “Gelin 2019 Yaşlılar Yılı'nda çocuklarımız gençlerimiz, yaşlılarımız, büyük ailelerimiz ile beraber kuşaklararası dayanışmamızı karelere yansıtalım, geçmişten geleceğe köprüler kuralım” sözleriyle tanıttı.

“Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” Temalı Fotoğraf Yarışması Neden Düzenlendi?

Bakanlığın düzenlediği “Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” temalı fotoğraf yarışması;  aile bağlarının ve kuşaklar arasındaki iletişim ve dayanışmanın güçlenmesini amaçlıyor. Ayrıca fotoğraf yarışması ile hem katılımcıların hem de hedef kitlenin estetik duyum ve beğenilerinin geliştirilmesi ve aynı zamanda kültürel değerlerine ve çevreye karşı duyarlı birer birey olarak yer almalarına katkıda bulunulması hedefleniyor. Toplumsal farkındalık çalışmalarına bir kampanya niteliğinde ve sürdürülebilir bir kimlik kazandırılması amacı ile hazırlanmış tematik fotoğraf yarışması aynı zamanda kuşaklar arasında paylaşma ve dayanışma duygusu ve bilincini artırmaya yönelik olarak projelendirildi.

Çocuklarımızı, Gençlerimizi, Yetişkinlerimizi, Ulu Bir Çınar Gibi Gölgesinde Soluklandığımız Büyüklerimizi Karelere Sığdırabildiğimiz Anılarda Buluşturuyoruz!

Aile içerisinde kuşaklararası dayanışmanın önemine vurgu yapılan yarışma duyurusunda “Aile, içindeki her kuşağın kendine özgü değerlerini harmanlayarak toplumun mayasını oluşturuyor. Bu mayada evlerimizin neşesi, çocuklarımız; geleceğimizin umudu, gençlerimiz; çalışarak, üreterek ülkemizi daha müreffeh toplumlar seviyesine taşıyan yetişkinlerimiz; varlıklarıyla ve dualarıyla huzur bulduğumuz yaşlılarımız var. Bu kuşaklardan geçen her birimiz de gün be gün yaş alıyor, yaşlanıyoruz. Ve her anımız, yaşam filmimizin bir karesi olarak hafızalarımıza işleniyor. Fotoğraflar, akıp giden bu film şeridinde bazı kareleri çerçeveleyip korumamıza ve geçmişten geleceğe köprüler kurmamıza imkân tanımakta. Bu nedenle, “Köprü: Kuşaklararası Dayanışma Fotoğraf Yarışması” ile toplumda kuşaklararası iletişimin ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek, aile bağlarının güçlendirilmesine dair farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Hayatın her dönemindeki aile değerlerini yaşatmak; çocuklarımızı, gençlerimizi, yetişkinlerimizi, ulu bir çınar gibi gölgesinde soluklandığımız büyüklerimizi karelere sığdırabildiğimiz anılarda buluşturmak istiyoruz. Fotoğraf yarışmamıza katılımınız hedeflerimize ulaşmamızda bizlere güç verecektir” ifadeleri yer aldı.

Fotoğraf Yarışması Hangi Kategorileri Kapsıyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca düzenlenen “Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” Temalı Fotoğraf Yarışması iki ana kategoride gerçekleştirilecek. Katılımcılar, “Tek Mercek Yansıtma (SLR) Kategorisi” ve  “Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı (ATF) Kategorisi”nde “Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı (ATF) Kategorisi”nde çektikleri fotoğrafları ile yarışmaya dahil olacaklar. Yarışma jürisi de belirtilen kategorilerde yarışmacıların çektikleri fotoğrafları değerlendirecek. Jürinin sergilenmesini uygun gördüğü eserler, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenecek olan Yaşlılık Şurası’nda sergilenecek.

Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” Temalı Fotoğraf Yarışmasına son başvuru tarihi 10 Şubat 2019.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için:  https://kopruyarisma.ailevecalisma.gov.tr/