…
…
…
20 Kasım 2017, Pazartesi

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü


20 KASIM ÇOCUK HAKLARI İÇİN CUMHURİYET MEYDANINDAYIZ
 

   Dünya da her çocuk  hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Dünyanın ümidi, geleceğin teminatı çocukların tehlikelerden ve zararlı alışkanlıklardan korunması, gelişmelerine ortam hazırlanması insanlığın ortak sorumluluğudur. Bunun için dünya ülkeleri zihin yormalı gerçekçi davranmalıdır.
Milenyum çağında dünyada işkence ve kötü muameleyle karşı karşıya olan, savaşlar ve silahlı çatışmalarda ölen ve işkenceye maruz kalan, asker olarak kullanılan, mülteci olan, açlık ve yoksulluk içinde istismara uğrayan ve  sokaklarda yaşamak zorunda kalan çocuk artık istemiyoruz.

  Bizler göçlerden en fazla etkilenen çocuklardan biri olan bodrum sahillerine  vuran Aylan bebeğin  acısını yaşamaktan.
Myanmar’da  bu yıl sonuna kadar Bangladeş’e sığınacak bir milyon çocuğun geleceğini düşünmekten.
Medeniyetin beşiği  Avrupa’da 10 binin üzerindeki kayıp çocukları merak etmekten mutlu olmadık ,
  Tüm dünya da çocuklarının sevgi, şefkat, barış ve hoşgörü ortamı içerisinde yetiştirilmeleri daha iyi sağlık, eğitim vb. haklardan faydalanmasını istiyoruz.
Değerli Yozgatlılar  dünyadan çocuk haklarına saygı beklerken bizler ülke ve şehrimizde çocuklarımızın aileleri ile yaşama, gelişme, en iyi şekilde  eğitim,  sağlık hizmetlerinden yararlanma, sosyal ve hukuki korunma, bilgilenme gibi temel haklarına sahip çıkarak tüm çocukların hiçbir ayrım gözetilmeksizin haklarından yararlanmalarına ve kendilerini ilgilendiren konu ya da işlemler sırasında düşüncelerini serbestçe ifade etmelerine katkı sağlamalıyız.
 
 
     Zararlı alışkanlıklar edinen,  suça sürüklenen (yaklaşık 65 bin), korunmaya muhtaç (yaklaşık 15 bin) sokakta dilendirilen ve  refakatsiz sığınmacı çocuklar  bizlerin çocukları, çocuklarımızın esenlik ve güvenliği için kamu ile beraber gayret etmeliyiz.  Bu çabanın gerekliliğini Yüce Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)  “İyilik etmeleri için çocuklarınıza yardımcı olun.” “herkes ailesinden sorumludur” hadisleri de veciz bir şekilde ifade etmektedir.
Her türlü ekonomik, fiziksel, psikolojik baskı ve ayrımcılığa , her türlü  istismara karşı İl Müdürlüğümüz , Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kamu Kurum ve Kuruluşları ile çalışmaya devam edeceğiz.  Daha etkili olmak için sivil toplum kuruluşlarını da yanımızda görmek istiyoruz. Ailelerden çocukları konusunda zorlanan ailelere çekinmeyin bizleri aileden biri görebilirsiniz. İl Müdürlüğü olarak her zaman sizlere destek olmak için varız .
   Değerli çocuklar sizler geleceğimizsiniz. Bizler 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile sizlerin hakkını korurken sizlerden eğitim hakkınızı en iyi şekilde kullanarak kendinizi geliştirmenizi  ülkemiz  ve dünyaya yaralı kişiler olmanızı bekliyoruz. Engelli çocuklar  kamu ve açık alanlardan daha fazla yararlanma hakkınızın olduğunu biliyor bunun için çalışıyoruz.
 Bu düşüncelerle Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutluyor, çocuklarımızın çok daha huzurlu ve aydınlık bir geleceğe sahip olmaları umuduyla, dünyanın bütün çocuklarını sevgiyle kucaklıyorum."